21.yüzyılda, çocuklar teknolojinin içinde büyüyorlar. Gelişmiş ülkelerden, gelişmekte olan ya da az gelişmiş ülkelere kadar dünyanın hemen her bölgesinde, çocuklar teknolojik araçlara rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Teknoloji kullanımı konusunda en aktif ülkelerden biri olan Türkiye’de ise beş yaşından önce teknolojik araçlarla tanışıyor ve telefon, tablet ve bilgisayar kullanımı konusunda bilgi sahibi oluyor.

On beş yaşından küçük çocuklarda bilgisayar ve tablet kullanım oranı Türkiye’de çok yüksek olduğu gibi, çocuklar genellikle teknoloji eğlenmek amacıyla kullanılıyor. Buna karşın, büyük bir hızla gelişen teknolojiyi tüketmek yerine çocukların teknoloji ile üretim yapmasını sağlamak mümkün. Çocukların teknolojiyi kullanarak üretim yapması, bilişsel yeteneklerinin güçlenmesini sağladığı gibi, çocukların analitik düşünme, takım çalışmasına uyum sağlama ve problem çözme gibi yeteneklerinin de gelişmesini sağlıyor.

Çocuklar, beş yaşından itibaren kod yazmak için yeterli seviyeye gelebiliyor. 7-14 yaş aralığındaki çocuklar ise bu alanda çok daha hızlı bir şekilde ilerleyebiliyor. Çocuklara farklı bakış açıları kazandırmak ve düşünme süreçlerini geliştirmek için kod yazma konusunda ebeveynlerin teşviki büyük önem taşıyor.

Kod Yazmanın Çocuklara Faydaları

  • Kod yazmak, çocukların analitik düşünme becerilerinin gelişmesini sağlıyor.
  • Çocukların problem çözme yeteneklerinin artmasını sağlıyor.
  • Kod yazmaya başlayan çocuklar, sorunlara farklı bakış açıları ile yaklaşabiliyor.
  • Matematiksel düşünme becerileri artıyor.
  • Çocuklar, günlük hayatta karşılaştıkları sorunlar için de farklı çözümler üretmeyi öğreniyor.
  • Grup halinde yapılan kod yazma etkinliklerinde, çocuklar takım çalışmasına uyum sağlama konusunda kendilerini geliştirebiliyor.
  • Hızla gelişen teknolojide çocuklar araçların ya da programların nasıl çalıştığı konusunda fikir yürütebiliyor.
  • Çocuklar yeteneklerinin farkına varıyor ve özgüvenleri gelişiyor.
  • Kod yazmak çocuklarda merak duygusunu artırdığı gibi, odaklanma becerilerinin de güçlenmesine fayda sağlıyor.

Çocukların kod yazmayı öğrenmesi, bu alanda profesyonellik kazanmaları anlamına gelmediği gibi, programlama ile ilgilenmenin çocuğa katacağı faydalar üzerinde durulması gerekiyor. Sanat dalları ile ilgilenen çocukların, bunu profesyonel olarak yapmaları şart olmadığı gibi, kod yazmak da buna benzer bir nitelik taşıyor.

Çocukların Kod Yazması için Neler Yapabilirsiniz?

Bilgisayarlarını kullanarak çocukların günde bir saat kod yazmaya başlamasını sağlayabilirsiniz. Code.org adresine girerek, Türkçe dil seçeneği ile çocukların Angry Birds gibi oyunlar ya da Karlar Ülkesi gibi animasyon filmlerde yer alan karakterler ile kod yazmasını sağlayabilirsiniz.

TOP