Text Size
Pazar 15 Aralık 2019
Basında Pardus Haberleri

Basında Pardus Haberleri (19)

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, FATİH projesinde kullanılan etkileşimli tahtalar için geliştirilen Pardus arayüzünü anlattı.

Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK iş birliği ile FATİH projesinde kullanılan etkileşimli tahtalar için geliştirilen Pardus “Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi (ETAP)” tanıtımı, Başkent Öğretmenevi’nde düzenlenen törenle yapıldı. Törende konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, FATİH projesinin en önemli materyallerinin başında etkileşimli tahtaların geldiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

Devlet Hastaneleri Pardus ile Hızlanıyor

Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ile TÜBİTAK ULAKBİM arasında 12 Ağustos 2016 tarihinde Milli yazılım kültürünün yaygınlaştırılması ve tarafların işbirliğinin artırılması amacı ile bir protokol imzalandı.

 

 

Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ile TÜBİTAK ULAKBİM arasında 12 Ağustos 2016 tarihinde Milli yazılım kültürünün yaygınlaştırılması ve tarafların işbirliğinin artırılması amacı ile bir protokol imzalandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kullanıcı dostu birçok özellik içeren geliştirilmiş yerli işletim sistemi Pardus arayüzünün, derslerin çok daha faydalı, eğitici ve eğlendirici geçmesine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kullanıcı dostu birçok özellik içeren geliştirilmiş yerli işletim sistemi Pardus arayüzünün, derslerin çok daha faydalı, eğitici ve eğlendirici geçmesine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği PARDUS’a geçme yolunda çalışma başlattı.

Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği PARDUS'a geçme yolunda çalışma başlattı. Milli İşletim Sistemimiz PARDUS'u yaygınlaştırmak amacıyla Genel  Sekreter Op. Dr. Şenol Ergüney, Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Onursal Varlıklı, İdari Hizmetler Başkanı Dr. Harun Öz, Mali Hizmetler Başkanı  Mustafa Tekin, Hastane Yöneticileri, Müdürleri ve Sağlık Tesisleri Bilgi İşlem Sorumlularının katılımı ile Seka Devlet Hastanesi Konferans Salonunda bir tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, TÜBİTAK PARDUS Proje Yürütücüsü  Abdullah Erol tarafından yapılan sunumda PARDUS'un kurulumu ve programın özellikleri konularında detaylı bilgiler verildi. Erol, "Açık Kaynak kodlu, yüksek performanslı, Türkçe destekli uygulamaları barındıran, kendisini sürekli güncelleyen, güvenli ve işlevsel olan PARDUS' un kamu kurumları tarafından da kullanılmaya başlanması ve yaygınlaşması ile Ülke olarak önemli faydalar sağlayacağız" dedi. "PARDUS'A TAM DESTEK VERİYORUZ" Toplantıda konuşan Genel  Sekreter Op. Dr. Şenol Ergüney, "Kişisel ve kurumsal olarak Milli yazılım çalışmamıza destek olmalıyız. Sağlık tesislerimiz ve Genel Sekreterliğimizde PARDUS Göçü için hazırlıklarımız başlamış durumda. Hastanelerimiz test çalışmalarını yapıyorlar. Tesislerimizde geçiş için karşımıza çıkabilecek sorunların tespitini yapıyoruz. Milli İşletim Sistemimizin yaygın olarak kullanılması için tam destek veriyoruz" diyerek sunumlarından dolayı PARDUS Proje Yürütücüsü  Abdullah Erol'a teşekkürlerini iletti.

Eyüp Belediyesi, Pardus İşletim Sistemine Geçiş Yapmaya Hazırlanıyor

Eyüp Belediyesi, Elektronik Belge Yönetim Sistemi ve Linux tabanlı, açık kaynak kodlarıyla üretilen Pardus işletim sistemine geçiş yapmaya hazırlanıyor.

2 saat önce

Eyüp Belediyesi, Elektronik Belge Yönetim Sistemi ve Linux tabanlı, açık kaynak kodlarıyla üretilen Pardus işletim sistemine geçiş yapmaya hazırlanıyor. Elektronik Belge Yönetim Sistemi ve Linux tabanlı Pardus işletim sistemine geçiş yapmaya hazırlanan Eyüp Belediyesi, Türkiye'nin teknolojik olarak dışa bağımlılığın azalmasına katkı sağlayacak. 4 Ocak 2016'da Elektronik Belge Yönetim Sistemi'ne geçiş yapan belediye, üzerinde çok çeşitli dokümanlar hazırlanabilen EBYS ile işler daha hızlı sonuçlanacak, evrak güvenliği sağlanacak ve çalışanların verimliliği açısından performansa olumlu etki edecek. Kağıttan, yazıcılardan, insan gücünden ve zamandan tasarruf edilen bu sistemle,  kurum yönetimi daha pratik hale gelecek. Evrak getirip götürme zahmetine girmeden vatandaş için de kolaylık sağlayacak olan sistem, şehir trafiğinin bölgesel bazda azalmasında da etken rol oynayacak. Kağıt işlemlerine son verdiği için çevreci olma özelliği taşıyan EBYS ayrıca djitalleşen arşivi kayıt altına alacak. HEM EKONOMİK, HEM GÜVENİLİR Dünya genelinde Avrupa ve Asya'nın bazı ülkelerindeki (Fransa, ÇinAlmanya) kurumlar artık yerel üretimleriyle beraber açık kaynaklı yazılım sistemleri kullanıyor. Ülkeler kendini özgür ve güvenilir hissettiği Pardus ve Libre Ofis gibi hem yerel hem de gelişmeye açık bu tür sistemler sayesinde dünya devlerinin lisansını taşıyan yazılım ve işletim sistemlerinin sınırlı imkanlarını aşarak daha özgün ve daha kaliteli sonuçlar alıyor. Bu bağlamda Eyüp Belediyesi Linux sunucu tabanını kullanan milli işletim sistemi Pardus sayesinde yüksek meblağlarda lisans ücreti ödemek yerine, daha ekonomik ve geliştirilmesi zaman almayan bu sistemi tercih ediyor. Her türlü alt ve üst düzey programı destek dosyalar sayesinde ücretsiz kullanıma açan Pardus, gelişmekte yeni yazılımlara açık bir alt yapı da taşıyor. 

 

 

işyerinizde veya evinizde bilgisayar kullanıyor musunuz? Cevap evet ise kaçınız "lisanslı windows" kullanıyor ?
İşletim sistemi olarak windows kullanıyor iseniz, size birde word, excel gibi ofis programı lazım, e birde antivirüs....
Gereken programlar, evde de kulansanız iştede kullansanız uzayıp gidiyor, bunların hepsi eğer kaçak kullanmıyorsanız paralı yazılımlar ve bilgisayarı aldığınız para kadar daha para vermeniz gerekecek.

Bu noktada size çok özel bir çözüm sunuyoruz, 
Pardus - Anadolu Parsı,

Türkiye sağlık sektöründe ilk defa Aydın Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi’nde Pardus işletim sistemine geçiş yapılacak.
Kasım 2015’ den itibaren gereken alt yapı ve uyarlama çalışmaları yapan 
TÜBİTAK-ULAKBİM tarafından Söke Fehime Kocagöz Devlet Hastanesi’nde son kullanıcı eğitimleri başlatıldı. 2016 yılının ilk çeyreğinde Sağlık Bakanlığı yöneticilerinin teşvik ve desteğiyle Pardus kullanılmaya başlanacak.

Türkiye’nin yerli işletim sistemi olan Pardus artık kamu kuruluşlarında kullanılmaya başlandı. Bildiğiniz gibi bu yıl Pardus 2013 yayınlanmıştı. Bilmeyenler için şunu belirtmekte fayda var:  Pardus işletim sistemi linux tabanlı bir yazılım ve Tubitak tarafından üretilmekte ve geliştirilmektedir.

Halihazırda Yerli İşletim Sistemi Pardus, Milli Savunma Bakanlığı, tüm askerlik şubeleri, Türk Silahlı Kuvvetleri, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Adalet Bakanlığı gibi önemli kurumlar tarafından kullanılıyor.  Fatih projesi kapsamında okullara dağıtılan akıllı tahtalarda Pardus işletim sistemini kullanıyor.

ULAKBİM ve Açık Kaynak Danışma Komitesi tarafından ilki düzenlenen Kamu Açık Kaynak Konfersı (KAK'15) 9-13 Kasım tULAKBİM ve Açık Kaynak Danışma Komitesi tarafından ilki düzenlenen Kamu Açık Kaynak Konfersı (KAK'15) 9-13 Kasım tarihleri arasında TOBB ETÜ'de gerçekleştirilecektir.

Pardus Projesi, açık kaynak dünyasındaki gelişmeler ve çözümler, kamu açık kaynak kullanım ve uyarlama öyküleri, ülkemizde yütrütülen faaliyetler vb. konular kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı ekseninde ele alınacaktır.arihleri arasında TOBB ETÜ'de gerçekleştirilecektir.

 

Aydın Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği bilgi işlem personellerine milli işletim sistemi Pardus eğitimi verildi.
Aydın Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Bilgi İşlem Personeli ile Devlet Hastaneleri ve ADSM’lerin Bilgi İşlem Personelleri TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) tarafından geliştirilen, ücretsiz ve tamamen Türkçe olan Milli İşletim Sistemi olan Pardus eğitimi aldı. Eğitimde linux tabanlı işletim sistemi PARDUS’un kullanımı hakkında katılan Bilgi İşlem Personellerine eğitim verildi.
Pardus’u halen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, sağlık Bakanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Halk Sağlığı Müdürlükleri, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği, Radyo Televizyon Üst Kurumu ve TÜBİTAK’ın da aralarında bulunduğu 20’den fazla bakanlık ve kurum kullanıyor.